obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie uczestników spotkania, dzieci ustawione w 3 rzędach, dwa rzędy soją pierwszy rząd klęczy na podłodze, dzieci trzymają napis "Należymy do DKK", obok dzieci w trzecim rzędzie stoi bibliotekarka prowadząca spotkanie.

W środowe przedpołudnie, 27 marca 2019 roku, w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Biblioteka publiczna gościła 19 dzieci wraz z opiekunem Panią Renatą Dziurzyńską. Ty razem rozmawialiśmy o opowiadaniach zawartych w książce pt. „Pudełko pełne kotów” Barbary Gawryluk, krakowskiej autorki książek dla dzieci, dziennikarki i tłumaczki szwedzkiej literatury dziecięcej.

Przepięknie ilustrowana przez Joannę Rusinek książeczka to zbiór ośmiu krótki opowiadań, których głównymi bohaterami są weterynarz – doktor Wojtek i redaktor radiowy – Pan Grzegorz, prowadzący audycję radiową pn. „Klinika zdrowego chomika” . Podczas niej rozmawiają o tym, jak opiekować się swoimi pupulami, ale i opowiadają różne zabawne historie związane z nimi.

Poznaliśmy Chrobrego – pisklę pustułki, znalezione pod samochodem, kotkę Jodie, która wyskoczyła z balkonu za nietoperzem. Kacpra – słonia, który miał chore oczy oraz papugę arę o imieniu Pola, która wpadła w szał i nie można było jej uspokoić. Wśród bohaterów radiowych historii znalazły się też kundelka Alma, wąż zbożowy o imieniu Wiraż i świnka morska King. Nie zabrakło również ułańskiego konia Patrola, który wpadł w bagno. Oczywiście to nie wszyscy bohaterowie książki, która jest napisana są bardzo przystępnym językiem.

Pouczające opowiadania Barbary Gawryluk poruszają wiele istotnych tematów, dzięki którym można opowiadać i dyskutować na różne tematy – o roli weterynarza, o dbaniu o swoje domowe zwierzaki, o opiece nad nimi w szczególnych sytuacjach, ale i o tym , jak postępować z drapieżnikami. Mali czytelnicy dowiedzieli się, że każdy zwierzak, ten mały i ten wielki potrzebuje ze strony człowieka.

Dzieciom książka bardzo się podobała i było widać, że bardzo przejmują się losem zwierząt oraz są wrażliwe na ich krzywdę. Dziewczynkom bardzo przypadła do gustu historia porzuconych kociąt, natomiast chłopcy zdecydowanie woleli Tajfuna, policyjnego psa tropiącego.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci zaplanowane jest na drugą połowę kwietnia, a rozmawiać będziemy o książce Elizy Piotrowskiej pt. „Ciocia Jadzia na wsi”.

Joanna Kujawa-Drozdowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM