obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie uczestników spotkania, część dzieci stoi, część siedzi na podłodze, wszyscy się uśmiechają niektórzy pokazują kciuki w górę.

W środowe przedpołudnie, 27 lutego 2019 roku w Dyskusyjnym Klubie Książki w oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki, dzieci z klasy II A pod opieką Pani Małgorzaty Wiland, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Brzechwy w Barcinie, dzięki nieograniczonej mocy wyobraźni, uczestniczyły w spotkaniu z bohaterami książeczki „Różowe babeczki” detektywem Lucjanem Zagadką i jego córką Lusią.

Po przeprowadzeniu drobiazgowego śledztwa w stylu Sherlocka Holmesa i Herkulesa Poirot, pan Lucjan i Lusia rozwiązują zagadkę podmiany pysznego kremu na niejadalną maź w babeczkach z cukierni pani Hanny Bajdery.

Książkowi bohaterowie są bardzo dociekliwi – uważnie zbierają odciski palców, dokładnie analizują ślady, cierpliwie szukają motywów i podejrzanych. Dzieci dowiedziały się, że w śledztwie literackim i prawdziwym istotne jest logiczne myślenie i umiejętność dedukcji. „Różowe babeczki” napisała Joanna Jagiełło – autorka książek dla młodzież, a Marta Krzywicka zilustrowała, sprawiając, że na twarzach czytających dzieci pojawiał się szeroki uśmiech. Książeczka jest kryminałem z serii „Poczytaj ze mną”, która ma na celu przybliżenie dzieciom, czym charakteryzują się poszczególne formy i gatunki literackie. W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o pracy i zadaniach detektywa, o tym, czym są ślady i motywy działania. Czego potrzebuje osoba prowadząca śledztwo. Podsumowaniem spotkania była wspólnie rozwiązywana krzyżówka, której hasłem było słowo DETEKTYW, czyli bohater książki. W spotkaniu uczestniczyło 20 osób.

Joanna Kujawa-Drozdowska

G-QNHR3RG2EM