obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej

Paryż – stolica mody, wielkich artystów, zakochanych par, wina i sera, zachwyca bogactwem zabytków, słynnymi dziełami sztuki oraz wspaniałą architekturą. Miasto o wielu twarzach i niepowtarzalnym klimacie, dla wielu wymarzony cel podróży. O jasnych i ciemnych stronach stolicy Francji opowiedziała 4 lutego w barcińskiej bibliotece pochodząca ze Żnina Pani Agnieszka Chęś, która mieszka w Paryżu od kilku lat, pracuje tam jako wykładowca akademicki.

Spotkanie było okazją do fascynującej wycieczki przez paryskie ulice, rozległe place, urokliwe parki, klimatyczne zaułki, połączone z opowieścią o codziennym życiu w stolicy. Paryż, dumny ze swojej historii jest jednocześnie otwarty na nowe; połączenie tradycji z wpływami innych kultur sprawia, że stolica Francji tętni życiem. Nie do opisania jest uroda tego miasta, pełnego zabytków, luksusowych butików, cenionych restauracji, galerii sztuki, pięknych parków, a wszystko to iluminowane jest setkami świateł.

Do klimatu Paryża swoje trzy grosze dokładają też jego mieszkańcy – lubujący się w spotkaniach towarzyskich, wydarzeniach kulturalnych, godzinami przesiadują w kameralnych kafejkach. Z innej strony – co chwila strajkują, walcząc o prawa różnych zawodów czy grup społecznych, a częste demonstracje skutkują dużą ilością mundurowych służb na ulicach.

Wbrew licznym głosom pojawiającym się w dyskursie publicznym, Pani Agnieszka uważa więc Paryż za bezpieczne miejsce. Oczywiście, po mieście grasują kieszonkowcy, a aromat świeżo wypieczonych bagietek miesza się gdzie nie gdzie z mało przyjemnym zapachem moczu – ale powiedzmy sobie szczerze – każde większe europejskie miasto boryka się z tymi problemami.

Obecni na spotkaniu goście słuchali z uwagą, co pomogło trzem szczęśliwcom wygrać drobne pamiątki, które Pani Agnieszka przywiozła z Paryża. Nie zabrakło pytań z publiczności i rozmów w kuluarach.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM