obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Leszek Sarnowski siedzi w fotelu, trzyma nogę założoną jedną na drugą, jedną ręką gestykuluje w drugiej trzyma mikrofon

20 czerwca 2024 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie miało miejsce wyjątkowe spotkanie autorskie promujące książkę „Franciszek Baumgart. Osaczony bohater”. Gościem biblioteki był Leszek Sarnowski – historyk, dziennikarz, samorządowiec
i jednocześnie autor publikacji. Na co dzień mieszka w Sztumie, ale urodził się w Barcinie
i tutaj spędził dzieciństwo.

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim uczył historii w Szkole Podstawowej w Sztumie. Pracował jako dziennikarz i redaktor. Był korespondentem Gazety Wyborczej, Dziennika Bałtyckiego, Radia Gdańsk i Radia Plus. Zajmował stanowisko dziennikarza i reportera TVP Gdańsk. Od 1990 roku aktywnie działa jako samorządowiec – będąc radnym Rady Miasta i Gminy w Sztumie (1990-98), radnym sejmiku województwa pomorskiego 2010-2014 i od 2014 roku radnym powiatu sztumskiego. Od 1 czerwca 2021 roku pełni funkcję starosty sztumskiego.

Pan Sarnowski jest pomysłodawcą i redaktorem naczelnym kwartalnika społeczno-kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „Prowincja”, który wydawany jest w Sztumie nieprzerwanie od 2010 roku. Spod jego pióra wyszły również książki: „Sztumska droga do wolności”  i  „Ocalona pamięć. Żydzi na ziemi sztumskiej”.

Prelegent zabrał uczestników spotkania w niezapomnianą, sentymentalną podróż
w przeszłość. Na samym początku podzielił się swoim osobistym związkiem z regionem Barcina, który ma szczególne znaczenie w jego życiu i twórczości. Następnie opowiedział jak powstawała książka „Franciszek Baumgart. Osaczony bohater”, o emocjach, które towarzyszyły przy gromadzeniu materiałów. A w końcu ciekawie i obszernie przedstawił losy bohatera książki Franciszka Baumgarta. Mówił o jego walce w kampanii wrześniowej,
o pobycie w oflagach, o ucieczce z niemieckiej niewoli, o działalności konspiracyjnej,
o represjach aparatu bezpieczeństwa w Polsce Ludowej. Wspomniał o Franciszku jako sportowcu i myśliwym.

Nawiązał do swoich osobistych powiązań z domem Baumgarta. Leszek Sarnowski podkreślił, że publikacja powstać musiała, zadecydował o tym splot wydarzeń życiowych.  

Spotkanie zakończyło się sesją autografów, podczas której każdy z uczestników miał okazję na osobiste spotkanie z autorem. Leszek Sarnowski z uśmiechem na twarzy odpowiadał na pytania, dzielił się informacjami i podpisywał swoje książki. Atmosfera była niezwykle serdeczna i przyjazna, a uczestnicy z pewnością długo będą wspominać to spotkanie.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM