obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej

K2 to drugi co do wysokości szczyt ziemi; wznosi się na 8611 m n.p.m. w paśmie górskim Karakorum na pograniczu Chin i Pakistanu. Góra jest celem nie tylko wspinaczy, pragnących zdobyć wierzchołek, ale i trekkerów – wędrowców, przemierzających położone wśród szczytów doliny. Szczególnie popularną trasą jest szlak wiodący po lodowcu Baltoro; podczas drogi piechurzy mogą podziwiać spektakularne górskie widoki. Jedną z osób, które na własne oczy ujrzała niebosiężne szczyty Karakorum była Pani Monika Zakrzewska ze Żnina; o swojej wyprawie opowiedziała w barcińskiej bibliotece w dniu 24 stycznia. 

Na co dzień Pani Monika jest nauczycielką, wolne chwile zaś spędza na podróżowaniu. Kierunek wypraw często wybiera tak, by w podróży mieć możliwość realizowania swoich pasji: jazdy na rowerze oraz wędrówki górskiej. W ten sposób Pani Monika odwiedziła już 35 krajów, w tym Pakistan, gdzie uczestniczyła w wyprawie trekkingowej do bazy pod K2.

Warto tu zaznaczyć, że tego typu ekspedycja nie jest wydarzeniem, w którym może wziąć każdy – Pakistan wydaje rocznie jedynie 1 500 zezwoleń na trekking w tym rejonie. Wędrowcy przemieszczają się w towarzystwie przewodników, tragarzy, kucharzy, śpią w namiotach. Ewentualne niedogodności wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki szczytów górskich, w tym K2, Broad Peak, Tango Towers czy masyw Gashebrumów. Przed lub po trekkingu podróżnicy mają możliwość zwiedzenia stolicy Pakistanu – Islamabadu i obcowania z kulturą tego kraju.   

Pani Monika opowiedziała zebranym o swojej pakistańskiej przygodzie. Mówiła o wędrówce wśród gór, ich niesamowitej urodzie, życzliwości towarzyszących grupie lokalnych przewodników. Jej słowa ilustrowane były przez prezentację multimedialną z przepięknymi zdjęciami. 

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM