Powstanie Wielkopolskie, jedno z niewielu polskich zwycięskich zrywów narodowowyzwoleńczych, jest tematem wielu książek naukowych oraz popularnonaukowych, rzadziej jednak pojawia się w powieściach. Pisarzem, który podjął taką próbę jest Pan Piotr Bojarski – dziennikarz, autor powieści
kryminalnych i historycznych; o jego książce „Cwaniaki” rozgrywającej się w czasie powstania Pan Piotr opowiedział podczas spotkania w barcińskiej bibliotece 15 maja.
Głównymi bohaterami wspomnianej powyżej książki są trzej młodzi ludzie: Zbigniew Kaczmarek, Józef Jęczkowiak i Franciszek Jach, których wir historii rzuca do Poznania latem 1918 roku. Ich oczami obserwujemy przygotowania do wybuchu powstania, narastające w mieście nastroje i wreszcie sam moment wybuchu zrywu oraz walki powstańcze. Wartka akcja wkomponowana jest tu w tło historyczne, skrupulatnie opisane przez autora. Warto tu zaznaczyć, że dwoje z trzech bohaterów książki to postaci autentyczne – Józef Jęczkowiak i Franciszek Jach. Pierwszy z nich był członkiem tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej działającej w Wielkopolsce, której celem było wyrwanie tego regionu spod pruskiego jarzma; pełnił rolę łącznika POW z Warszawą; brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Franciszek Jach, z kolei zasłynął brawurową akcją zdobycia pierwszego samolotu dla powstańców. W momencie wybuchu powstania służył on jako pilot w armii pruskiej; otrzymał on wtedy rozkaz pilnego dostarczenia z Poznania do Berlina jednej z maszyn stacjonującej na lotnisku w poznańskiej Ławicy. Udało mu się jednak zmienić tor lotu i przekazać samolot w ręce powstańców. W dalszych dniach powstania Franciszek Jach walczył „na ziemi”, biorąc udział w walkach min. pod Żninem. Kto wie, być może natknął się wtedy na nietypowego powstańca – Zdzisława Czendefu, spolonizowanego Chińczyka, pochodzącego z Barcina? O nim także powiedziano na spotkaniu, podobnie jak o innych barcińskich powstańcach; spotkało się tu z dużym odzewem zebranych na wydarzeniu miejscowych pasjonatów historii.
Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.
Wydarzenie realizowane w ramach zadania “DROGA DO NIEPODLEGŁOŚCI. Walka Polaków o wolność w literaturze, słowie i muzyce”, dofinansowanego ze środków Biura “Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”.