obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej

„Jestem bogatym facetem, a moim bogactwem są przyjaciele”. Te słowa Stanisława Kaszyńskiego mogą posłużyć jako podsumowanie jego działalności dziennikarsko – literackiej, której 65- lecie wypada w tym roku. Świadectwem wielu wyjątkowych przyjaźni jest najnowsza książka autora pt. „Miniatury wspomnień”; czytelnicy biblioteki mieli okazję posłuchać o niej na spotkaniu z Panem Stanisławem w dniu 10 stycznia 2024r.

Stanisław Kaszyński urodził się w Ciechrzu pod Mogilnem; zawodowo związany był z Mogilnem oraz Krakowem. Założyciel i pierwszy prezes Mogileńskiego Towarzystwa Kultury, organizator Krakowskich Prezentacji” na Kujawach i ogólnopolskich sesji dziennikarskich. Dzięki długoletniej współpracy z „Gazetą Pomorską” uczestniczył w wielu wydarzeniach rangi lokalnej i państwowej, w tym oficjalnych wizytach prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Laureat Nagrody Funduszu Literatury, odznaczony za zasługi dla Krakowa i województwa kujawsko – pomorskiego oraz Krzyżem Kawalerskim. Honorowy Obywatel Miasta Mogilno. Autor ponad 20 książek; ostatnie wydawnictwo „Miniatury wspomnień” powstało na podstawie gromadzonych przez ponad trzydzieści lat notatek, listów, dokumentów i fotografii. Wypełniająca blisko 500 stron publikacja zawiera krótkie opowieści, anegdoty, zapisy wspomnień, liczne fotografie i dokumenty, pokazujące pełne doświadczeń życie autora.

Fragmenty książki odczytane zostały na spotkaniu w barcińskiej bibliotece. Główny głos miał tu jednak Pan Stanisław, który podzielił się z publicznością wieloma opowieściami i anegdotami ze swojego życia. Na szczególnym miejscu w gawędzie Pana Stanisława postawieni zostali ci, których miał on szczęście poznać. Od głów państw po policjantów z drogówki – każdy z nich na swój sposób zapisał się w pamięci i sercu Pana Kaszyńskiego.

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM