obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Uczestniczki spotkania oglądają film związany z omawianą książką

Powieść Syn Philippa Meyera była tematem dyskusji, która odbyła się 10.10.2017 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

Lektura to sugestywny obraz Amerykańskiego Zachodu ukazany przez pryzmat teksańskiego rodu McCulloughów. Rodziny dumnej, nieugiętej, dla której najważniejszą wartością jest honor i ziemia. To podróż od czasów XIX-wiecznych najazdów Komanczów poprzez XX- wieczny boom naftowy do czasów współczesnych.

Fabuła książki „Syn” opowiedziana jest z perspektywy trzech osób: nestora rodu McCulloughów Eliego, jego syna Petera oraz prawnuczkę Jeannę. Główny bohater Eli mieszkał z ojcem, matką, siostrą i bratem w Teksasie. Komancze zamordowali mu rodzinę, a jego uprowadzili. Udaje się mu przetrwać, staje się Indianinem i wyrasta na silnego człowieka. Bywa zimny i okrutny, ale kocha rodzinę. Dorabia się majątku na hodowli bydła. Jego syn Peter prowadzi rodzinne ranczo, jednakże stopniowo zmienia je na branżę paliwową. Postępuje wbrew swemu sumieniu, jest rozdarty wewnętrznie, cierpi z powodu zakazanej miłości. Z kolei prawnuczka Eliego, Jeanne, przedkłada karierę nad życie rodzinne. Silna, inteligentna i jednocześnie jedyna kobieta w biznesie tworzy imperium naftowe. Nie potrafi jednak być jednocześnie matką i bizneswoman.

Czytelniczki kreśliły portrety głównych bohaterów, starając się zrozumieć ich takie a nie inne postępowanie.

Powieść nie jest lekką lekturą. Jednakże bardzo ciekawą. Książka ma swoje lepsze i gorsze momenty. Nie brakuje wstrząsających opisów scen brutalnych napadów, gwałtów, zabójstw. Indianie bestialsko mordowali kobiety i dzieci, biali unicestwiali społeczność meksykańską. Panie zwróciły szczególną uwagę na interesujące opisy polowań, zwyczajów i nietypowe znaczenie imion. Według klubowiczów autor kompetentnie przedstawił wewnętrzną historię Stanów Zjednoczonych, która wcale, jak wynika z lektury powieści, nie była tak kolorowa i wspaniała. Zdaniem pań powieść byłaby łatwiejsza w odbiorze, gdyby poszczególne wątki nie przeplatały się a były przedstawione chronologicznie. W pamięci czytelniczek pozostała legenda o księżycu i słońcu.

W spotkaniu uczestniczyło 8 osób. Kolejne zaplanowano na 7 listopada br. o godz. 16:30. Rozmawiać będziemy o książce Jojo Moyes „Zanim się pojawiłeś”.

Moderator: Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM