obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
7 osób siedzi na krzesłach wzdłuż stołów,

15 stycznia 2019 r. o godz. 1630 w czytelni barcińskiej biblioteki odbyło się spotkanie DKK dla dorosłych. Uczestniczyło w nim 7 osób. Tym razem na swój literacki warsztat wzięliśmy książkę Zygmunta Miłoszewskiego „Jak zawsze”.

Zygmunt Miłoszewski autor kryminałów takich jak: „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Bezcenny”, „Gniew” tym razem napisał powieść obyczajową z wątkiem fantastycznym.

Bohaterowie powieści „Jak zawsze”, Grażyna i Ludwik, to bardzo dojrzali około osiemdziesięcioletni ludzie z dowcipem, dystansem, samoświadomością i akceptacją. Obydwoje dokładnie w pięćdziesiątą rocznicę rozpoczęcia wspólnego życia seksualnego, zostają przeniesieni do czasów swojej młodości, Warszawy z lat 60-tych. Para kochanków dostaje szansę i pytanie co by było, gdyby dokonali innych wyborów, pokierowali swoim życiem zupełnie odmiennie. Miłoszewski przedstawia wizję państwa zupełnie różną od PRL. Autor kreuje losy polskiego społeczeństwa pod panowaniem francuskim. Pisarz obnaża polskie przywary, demaskuje głupotę mas i ludzką próżność.

Książka nie wzbudziła podziwu. Były czytelniczki, które nie przebrnęły przez lekturę do końca. Chociaż zdania na temat omawianej powieści „Jak zawsze” były podzielone, to jednak większości padały wypowiedzi: „nie porywa nas”, „nie nasze klimaty”, „za dużo erotyki”, „słownictwo nie zachwyca”, „powieść nie jest aż tak wartościowa ale ma w sobie jakieś przesłanie”. Rozmowa potoczyła się ku stwierdzeniu, że nigdy nie wiemy co by było gdyby…. czy mając możliwość przeżycia od nowa swojego życia uniknęlibyśmy popełnienia swoich błędów. Klubowicze wspominali też jeszcze nie tak dawną wszechobecną PRL-owską szarość miast, która wpływała na nasze życie.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 5 lutego br. o godz. 16:30. Będziemy rozmawiać o książce „Kamerdyner”. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

G-QNHR3RG2EM