obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki zebrane wokół stołów na których leżą książki, stoją filiżanki z kawą lub herbatą z uśmiechami rozmawiają między sobą o omawianej książce, w tle stoi plakat DKK (różowe tło z tekstem Godzinami o Książkach)

15 lutego 2024 roku w czytelni BPMiG w Barcinie miało miejsce spotkanie członków DKK dla dorosłych. Podczas spotkania dyskutowano o książce „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte” – lekturze polecanej w ramach kampanii Komisji Europejskiej – Będę mieć oczy szeroko otwarte. Publikacji wydanej przez Komisję Europejską, aby uwrażliwić społeczeństwo na trudności, z jakimi mierzą się dzieci uciekające przed wojną. Emigracja do innego kraju to zawsze duże przeżycie i wielki stres zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Książka opowiada urzekającą historię małej Ukrainki Sofii, która w nowej szkole
w Polsce poznaje wyjątkowo spostrzegawczą koleżankę Alinę, nazywaną przez swoich bliskich Bystre Oczko. Autorzy książki poprzez relację dziewczynek pokazują, jak ważne jest, by zwracać uwagę na innych, oferować im wsparcie i wykazywać chęć zrozumienia ich problemów. Sofia, bohaterka opowiadania, takiego wsparcia bardzo potrzebowała, gdy po ucieczce przed wojną podjęła próbę integracji w nowym kraju. Kończy się ona przesłaniem, aby być życzliwym, wspierać tych, którzy tego potrzebują i zabierać głos, jeśli jest się świadkiem nękania czy prześladowania.

            Lektura, którą można przeczytać na chwilę przed spotkaniem, ponieważ to krótka opowieść przeznaczona dla dzieci, bardzo ładnie wydana, kolorowa, w sztywnej oprawie, przyjemnie wziąć do rąk taki egzemplarz, żeby jeszcze druk był nieco większy – spostrzegły klubowiczki. Książeczka, dzięki której można pokazać nie tylko dzieciom, że powinniśmy mieć oczy szeroko otwarte również na osoby z niepełnosprawnością, z problemami
z uczeniem się czy takie, które pochodzą z innego środowiska niż to, które znamy. Książka, której treść pomoże zrozumieć różne zachowania. Na fabułę można spojrzeć szerzej, być otwartym na innych, na ofiary wszelkich przestępstw, aby nie przegapić a dostrzec, że komuś dzieje się krzywda i dbać o to, by każdy mógł cieszyć się życiem i czuć się bezpiecznie.

Następne spotkanie zaplanowano na 14 marca 2024 roku o godzinie 15:30. Tym razem omawiana będzie książka „Cena wolności”. Zapraszamy.

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM