obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie osób uczestniczących w spotkaniu.

4 października 2019 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyły się warsztaty poetyckie poświęcone Kazimierze Iłłakowiczównie i jej twórczości. Naszym gościem i jednocześnie prowadzącą spotkanie, była Joanna Kuciel-Frydryszak – dziennikarka, reporterka, autorka powieści „Służące do wszystkiego” oraz bestsellerowych biografii -Antoniego Słonimskiego i Kazimiery Iłłakowiczówny. Pani Joanna na co dzień związana jest z polskim radiem, wrocławską prasą i studentami Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, którym wykłada dziennikarstwo.

W pierwszej części zajęć tematem dyskusji była książka „Iłła” a dokładnie jej bohaterka, którą dzisiaj pamięta się przeważnie jako sekretarz Józefa Piłsudskiego. Joanna Kuciel–Frydryszak zabrała uczestników spotkania w podróż śladem Kazimiery Iłłakowiczówny opowiadając o poetce, poliglotce, urzędniczce, tłumaczce, kobiecie utalentowanej, hardej, łamiącej wszelkie stereotypy i konwenanse, osobie innej niż wszyscy, zmagającej się z samotnością, sieroctwem, piętnem dziecka z nieprawego łoża. Autorka odsłoniła różne ciekawostki i tajemnice z życia poetki, z życia, które trwało dziewięćdziesiąt lat i było świadkiem najważniejszych zdarzeń historycznych minionego stulecia. Prelegentka przybliżyła wydarzenia, które mogły wpłynąć na twórczość poetycką Iłłakowiczówny.

W drugiej części zajęć, jak na prawdziwe warsztaty przystało, uczestnicy spotkania pod czujnym okiem pani Joanny analizowali wiersze Kazimiery Iłłakowiczówny. Omówiono następujące utwory liryczne: „Połów”, „Urocznica”, „Bóg jest wszędzie”, „Kiedy przebije się źródło” oraz „Rozstrzelano moje serce”.

Spotkanie było okazją do rozmowy o najnowszej publikacji Kuciel-Frydryszak „Służące do wszystkiego”, opowiadającej o losach polskich „białych niewolnic” pierwszej połowy XX wieku. Podczas warsztatów panowała przyjazna atmosfera. Uczestnicy zauważyli, iż razem potrafimy mówić o poezji. Joanna Kuciel-Frydryszak urzekła klubowiczów swoją osobowością, otwartością, erudycją i ogromem pozytywnych emocji.

W spotkaniu uczestniczyła koordynator regionalny DKK pani Lucyna Partyka, moderatorzy oraz członkowie dyskusyjnych klubów z Piechcina oraz Filii nr 1 w Barcinie.

Warsztaty zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy we współpracy z Instytutem Książki.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ustalono na 5 listopada br. o godz. 16:3O. Omawiać będziemy książkę „Zbrodnia Ikara” Wojciecha Burdelaka – lokalnego pisarza, członka barcińskiego klubu.

Moderator Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM