obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Młodzież której prace są prezentowane na wystawie rozmawia z bibliotekarką prowadzącą wernisaż, wszystkie osoby siedzą na krzesłach, w tle widać prace plastyczne

W barcińskiej bibliotece po raz kolejny można było zobaczyć prace młodych twórców z Barcina i okolic, uczniów Zespołu Szkół w Barcinie – a to za sprawa wystawy, której wernisaż odbył się 17 kwietnia. Swoje prace pokazali: Aleksandra Kucharska, Michalina Chmielewska, Michalina Zakopiec, Zuzanna Kwaśniewska, Paweł Niesyn i Jeremiasz Łabędzki.

Każdy z młodych artystów tworzy w swoim własnym, unikalnym stylu; wystawa zadziwia więc różnorodnością technik i tematów. Podczas wernisażu młodzi twórcy opowiedzieli o swoich ulubionych technikach, artystycznych planach i inspiracjach. Ich wypowiedzi słuchała liczna widownia, w tym rodziny i przyjaciele.

Aleksandra maluje i rysuje, jej inspiracją jest min. twórczość Vincenta van Gogha. Swój talent rozwija na zajęciach plastycznych w Pracowni Artystycznej WiwiArt pod kierunkiem Marty Wilk-Wierzbińskiej. Nie boi się żywych kolorów i nowych tematów.

Michalina Chmielewska zaprezentowała swoje prace malarskie, stworzone śmiałymi pociągnięciami pędzla. Młoda artystka jest samoukiem, maluje w domowym zaciszu; przyznała jednak, że coraz częściej myśli o tworzeniu w plenerze.

Tworzenie jest pasją Michaliny Zakopiec, odkąd potrafiła utrzymać w dłoni ołówek. Wspomina, że jako mała dziewczynka rysowała po ścianach, dziś woli papier, ołówek, kredki. Często rysuje w stylistyce komiksowej. Ze sztuką chciałaby też związać swoją przyszłość.

Zuzanna na wystawie pokazała urocze maskotki wykonane szydełkiem, zwane „amigurumi”. Jak przyznała, szydełkowania nauczyła się od babci; dzierganie maskotek jest dla niej nie tylko dużą frajdą, ale i sposobem na relaks. Wzory wyszukuje w internecie lub wymyśla sama.

Prace Pawła można oglądać w bibliotece już kolejny raz; brał udział w wystawie uczniów Zespołu Szkół w 2023 roku. Tym razem zaprezentował rysunki wykonane markerami, nawiązujące do świata popkulturowych superbohaterów, oraz film poklatkowy w którym główne role zagrały figurki Lego.

Modele z papieru i tworzyw sztucznych to z kolei pasja Jeremiasza. Swoje zainteresowania rozwija pod okiem nauczyciela Michała Szaforza; chętnie bierze udział w zawodach modelarskich. Składanie modeli odpręża go, ale jest też źródłem dużej satysfakcji.

Swoje prace na wystawie pokazali także uczniowie klas czwartych i piątych Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie: Marta Wolska, Alan Czerwiński, Anna Tylutki, Franciszek Nowak, Zuzanna Rzekanowska, Marcel Zakaszewski, Olga Erdmann, Alex Tarnowski, Maja Kolasińska, Ignacy Wiktorowicz, Blanka Wardęcka, Julia Kaźmierczak, Anastasia Kytnyukh, Nela Koprowska i Rita Dróżdż.

Wszystkim młodym twórcom życzymy powodzenia w dalszej artystycznej drodze.

G-QNHR3RG2EM