obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Pan Wojciech Przylipiak, mężczyzna o włosach ściętych na jeża z krótkim zarostem i okularami ubrany w dżinsową kurtkę, czarny podkoszulek i czarne spornie trzyma w ręku mikrofon, za jego plecami wyświetlane są zdjęcia z czasu PRL

31 stycznia 2024 roku w Bibliotece Publicznej, w Barcinie odbyło się spotkanie na które zaproszeni zostali najaktywniejsi czytelnicy naszej książnicy oraz jej filii.

Punktem kulminacyjnym tego dnia była sentymentalna podróż w czasie. Na taką wyprawę zabrał słuchaczy Wojciech Przylipiak. Autor książki pt. „Zakupy w PRL. W kolejce po wszystko”. Pisarz jest dziennikarzem i kolekcjonerem starych zabawek i elektroniki z tamtego okresu. Przez lata pracował jako redaktor dodatku „Kultura” do „ Dziennika Gazety Prawnej” gdzie pisał przede wszystkim o muzyce i popkulturze. W swoim dorobku ma kilka książek związanych z PRLem m.in. „Czas wolny w PRL” i „Sex, disco i kasety video”. Prelegent zaciekawił słuchaczy fascynującymi opowieściami o zakupowej rzeczywistości w latach 1945-1989. Świat luksusu został przedstawiony przez pryzmat Pewexu i Baltony. To tam można było kupić wyjątkowe rzeczy. Padło również pytanie: ”Gdzie z Barcina jeździło się na unikatowe zakupy?”. Uczestnicy dzielili się z autorem swoimi spostrzeżeniami i licznymi anegdotami z życia.

Na zakończenie spotkania słuchacze mieli możliwość do kuluarowych rozmów, uzyskania pamiątkowych autografów i zakupu książki autora. Nie zabrakło wpisu w naszej bibliotecznej kronice i egzemplarzach, które widnieją na półkach naszej wypożyczalni.

Kamila Buczek

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM