Dyrektor biblioteki stoi przy mikrofonie i rozpoczyna spotkanie, zebrani uczestnicy siezdzą przy stolikach.

Sentymentalne, muzyczne popołudnie zaoferowała mieszkańcom Barcina biblioteka publiczna - wszystko za sprawą koncertu piosenek z okresu PRL w wykonaniu Nell Polgert-Martwijczuk, który odbył się 15 września 2021 roku w czytelni BPMiG.

„Azulejo chabrem ubrane” ( Azulejo vestido com centaureas) to tytuł antologii poezji portugalsko-polskiej, która została wydana w 2020 roku dzięki staraniom zamieszkałej w portugalskim Algarve polskiej poetki Katariny Lavmel (pseudonim artystyczny Katarzyny Nazaruk). W antologii zawarto utwory 17 poetów portugalskich i 17 polskich; wydawnictwo stanowi swoisty most poetycki pomiędzy przeciwległymi państwami Europy, znad Bałtyku i Atlantyku.

Kotyljon Narodowe Czytanie 2021

„Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, ponadczasowe dzieło piętnujące obłudę, chciwość i zakłamanie, zostało wybrane lekturą jubileuszowej, dziesiątej edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Wydarzenia w ramach akcji tradycyjnie mają miejsce w pierwszych dniach września; nie inaczej było w 2021 roku. 4 września, podczas Dożynek Gminnych na Placu 1 Maja w Barcinie, zebrani mogli usłyszeć wybrane fragmenty dzieła Zapolskiej – wydarzenie współorganizowały instytucje i stowarzyszenia: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin, Zespół Szkół w Barcinie, Miejski Dom Kultury w Barcinie oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Barcinie.

Prace wykonane na zajęciach, na stole stoją słonie, żyrafy i krokodyl.

26 sierpnia 2021 r. piechcińska książnica oraz Świetlica Wiejska MDK w Piechcinie zorganizowały kolejne zajęcia dla dzieci. Podczas spotkania wycinaliśmy i składaliśmy z brystolu różne zwierzęta: słonie, żyrafy, tygrysy oraz krokodyle. Powstałe zwierzaki-składaki zdobią „Kącik Małego Czytelnika”.

Grupowe zdjęcie uczestników zajęć.

19 sierpnia podczas wakacyjnych zajęć zorganizowanych przez piechcińską filię oraz Świetlicę Wiejską MDK w Piechcinie dzieci wykonały kolorowe zakładki do książek.

Na podłodze leżą ponumerowane kartki papieru, ułożone w kształcie węża, dzieci biorące udział w zajęciach stoją w rzędzie na tych kartkach.

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, bogate słownictwo, wspiera równowagę emocjonalną i ułatwia naukę w szkole. Dowiedziały się o tym dzieci 18 sierpnia 2021 r. podczas kolejnych zajęć zorganizowanych przez piechcińską filię w ramach współpracy ze Świetlicą Wiejską MDK w Piechcinie.

Dzieci stoją przy stołach na krórych położone są prace wykonane na zajęciach, wszystkie dzieci się uśmiechają

12 sierpnia 2021 r. odbyły się zajęcia dla dzieci zorganizowane przez piechcińską filię oraz Świetlicę Wiejską MDK w Piechcinie. Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania uświadomiono dzieciom, jak wyrażać niewypowiedziane, nienazwane problemy i emocje. W tym celu odbyła się pogadanka o emocjach i momentach, kiedy potrzebujemy bezpiecznego miejsca, schronienia. A takim miejscem z pewnością jest dom. Najmłodsi odpowiadali na pytania: Kiedy czujemy się dobrze i bezpiecznie? Co robimy, kiedy się wstydzimy albo boimy? W jaki sposób bez słów okazujemy emocje? Jak sobie z nimi radzić? Jak czują się ludzie, którzy nie mają domu? W jakich sytuacjach traci się dom?