obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Grupowe zdjęcie uczestników, wychowawców, jury i organizatorów konkursu, grupa ponad 50 osób w kolorowych strojach, osoby na zdjęciu stoją w kilku rzędach, część z nich siedzi na brzegu podestu sceny pozostałe kucają lub siedzą na podłodze, w tle widać plakat informujący o spotkaniu wyświetlany z projektora pod sufitem

7 marca 2024 r. pod honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty odbył się XV Powiatowy Konkurs Gwary Pałuckiej „Ocalić od zapomnienia – gwara pałucka”. Konkurs miał miejsce w barcińskiej książnicy.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 49 osób. Byli to uczniowie szkół podstawowych, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VIII. Do zmagań konkursowych przystąpili uczniowie z Barcina, Brzyskorzystwi, Gąsawy,  Januszkowa, Lasek Wielkich, Mamlicza, Piechcina, Sarbinowa Drugiego, Świątkowa, Żernik i Żnina.

Jury w składzie: przewodniczący pan Mirosław Binkowski oraz członkowie: pani Teresa Wilk i pan Artur Jakubowski oceniając uczestników brało pod uwagę umiejętność posługiwania się gwarą, poprawność i staranność interpretacji, opanowanie pamięciowe tekstu, intonację i dykcję oraz ogólny wyraz artystyczny.

Laureatów i ich opiekunów nagrodzono książkami i grami ufundowanymi przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Barcinie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali torby materiałowe ufundowane przez Urząd Miejski w Barcinie. Tradycyjnie radna Rady Miejskiej w Barcinie pani Teresa Wilk ufundowała wielkiego pluszowego misia dla najmłodszego uczestnika konkursu. Nagrody w postaci książek pn; ”Jak kiejsiś Pałuczoki godali” laureatom wręczyła  prezes Towarzystwa Miasta i Miłośników w Barcinie pani Teresa Kaczmarek. Za wiersz „Żarty Pałuczok” propagator kuchni pałuckiej pan Krzysztof Leśniewski swoją publikacją nagrodził Marcelinę Musielską. Nagrody specjalne przyznały panie Grażyna Szymańska – starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz pani Beata Czaczyk – dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie.

W kategorii klas I-III:

1. miejsce zajęły Zofia Goclik i Julia Łybek ze Szkoły Podstawowej w Brzyskorzystwi;
  2. miejsce zdobyła Zuzanna Karbowiak z Zespołu Szkół w Barcinie;
  3. miejsce przypadło Zofii Lewickiej z Zespołu Szkół w Barcinie.

Wyróżniono Nadię Jędrzejczak ze Szkoły Podstawowej w Świątkowie oraz Aleksandra Majchrzaka ze Szkoły Podstawowej w Piechcinie. Za przygotowanie laureatek jury nagrodziło panią Ewę Różańską. W tej kategorii wiekowej wręczono również nagrodę dla najmłodszego uczestnika konkursu – wielkiego pluszowego misia otrzymała Zuzanna Kinal- uczennica klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 5 w Żninie.

W kategorii klas IV-VIII:

1. miejsce zajął Borys Rusiewicz ze Szkoły Podstawowej w Świątkowie;
  2. miejsce zdobył Bartosz Strzelewicz ze Szkoły Podstawowej w Świątkowie;
  3. miejsce przypadło Katarzynie Klóskowskiej z Zespołu Szkół w Barcinie.

Wyróżnienia otrzymali Juliusz Woźniak i Lena Nawrocka z Zespołu Szkół w Barcinie. Nagrodzono również nauczycielkę – opiekunkę laureata – panią Danutę Kubiak-Rusiewicz.

Gratulujemy znajomości gwary pałuckiej zarówno laureatom jak i pozostałym uczestnikom konkursu.

G-QNHR3RG2EM