obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Dyrektor biblioteki wita zebraną publiczność i przedstawia stojącego obok niej gościa, w tle wyświetla się zdjęcie z prezentacji prelegenta.

22 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie odbyło się spotkanie autorskie z Borysem Tynką – certyfikowanym przewodnikiem po Odessie oraz odesskich katakumbach. Nosi on również symboliczny, acz zaszczytny tytuł Honorowego Ambasadora Odessy w Polsce. Należy nadmienić, iż Borys Tynka ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia i to właśnie tam przeniósł zgromadzone w bibliotece tego dnia osoby.

Ten niesłychanie wrażliwy i zakochany w Ukrainie przewodnik, przybliżył uczestnikom spotkania obraz tego co zastał po latach w Czarnobylu, po tragicznej w skutkach awarii reaktora atomowego. Puste ulice, budynki opanowane przez żywioły, rośliny i zwierzęta, drzewa wgryzające się w beton, zardzewiała karuzela i porzucone dziecięce zabawki… To wszystko można było zobaczyć w prezentacji multimedialnej prelegenta. Autor opowiadał o licznych wyjazdach na teren Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia oraz zarysie historycznym owej katastrofy. Uczestnicy zobaczyli opuszczone tereny miasta Prypeć, a dokładnie zniszczone upływem czasu obiekty miejskie, które kiedyś tętniły życiem. Średnia wieku jego mieszkańców nie sięgała 30 lat. Było tam pięknie i było tam wszystko, co mogło być potrzebne do życia. Data 26 kwietnia 1986 roku, zmieniła wszystko. Oficjalnie zginęło 31 osób. Ewakuowano z samej Prypeci 20 tysięcy osób. Obecnie organizowane są do tego miejsca wycieczki, ale żeby tam wjechać należy mieć przepustkę. Obowiązują zasady, których należy przestrzegać. Wymagany jest konkretny ubiór, czyli bluza z długim rękawem i długie spodnie, wiadomo, że latem bywa to uciążliwe. Turyści wiedzą , że nie wolno im jeść grzybów czy pić wody z kałuży.  Borys Tynka stwierdził, że dawka radiacji w tym miejscu jest porównywalna do godzinnego lotu samolotem. Dlatego też uważa, że jest tam już bezpiecznie, do tego stopnia, że funkcjonują tam restauracje czy budki z pamiątkami. Dodatkową pasją naszego gościa jest pisanie książek. Autor ma w swoim dorobku takie tytuły jak: „Odessa 4.5.0.”, „Sekrety Kijowa” „Sekrety Odessy”, „Czarnobyl, Prypeć i Strefa Wykluczenia”, „Odessa dla romantyków”, czy „Jeszcze kilka słów o Odessie”.

Na zakończenie nie zabrakło pytań i wspólnych dyskusji, w których zarówno prelegent, jak i zgromadzeni chętnie uczestniczyli. Po spotkaniu można było porozmawiać z autorem oraz nabyć książkę z autografem Borysa Tynki. Dodamy tylko, że wszystkie te publikacje będą już wkrótce dostępne na regałach naszej biblioteki.

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM