obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej
Osiem uczestniczek spotkania siedzi na krzesłach wzdłuż stołów, na których znajdują się książki, filiżanki z kawą i herbatą, oraz ciastka na talerzykach

Miłośnicy literatury z DKK dla dorosłych, działającego przy BPMiG w Barcinie, spotkali się 21 listopada 2017 r. w czytelni biblioteki. Spotkanie tym razem przebiegało inaczej niż zwykle. Zaczęto od omówienia książek z „Paczki Literackiej”, które biblioteka otrzymała w ramach akcji „Paczka Literacka” zorganizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Dwie członkinie klubu przeczytały dodatkowo książki, które zrelacjonowały pozostałym klubowiczom. Pani Grażyna Kozłowska przedstawiła książkę Jacka Antczaka pt. „Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall”, natomiast Pani Mieczysława Błaszak omówiła pozycję Michaiła Chodorkowskiego „Portrety z łagru”.

Pierwsza z książek to długi wywiad o polskiej reportażystce – Hannie Krall stworzony ze zgromadzonych przez Antczaka rozmów, wypowiedzi prasowych, radiowych, telewizyjnych, z czatów internetowych, wywiadów, których podczas swojej reporterskiej pracy udzieliła Hanna Krall. Liczne zdjęcia wzbogacają publikację.

Druga natomiast książka to opowiadania z pobytu w łagrze jednego z najważniejszych więźniów Rosji Michaiła Chodarkowskiego oraz jego współwięźniów. Na podstawie tych relacji wyłania się obraz rosyjskich łagrów, systemu penitencjarnego, takie codzienne życie „za murem”, w którym człowiek kryje się za maską uległości i boi się bronić swoich praw. Obydwie pozycje są warte przeczytania chociażby po to, aby wiedzieć.

Z kolei zaproponowana do wspólnego czytania lektura okazała się dobrym wyborem. Książka „Zanim się pojawiłeś” klubowiczom się podobała. Mówili, że świetnie się ją czytało. Może nie jest to literacki majstersztyk, ale z pewnością mądra lektura, która niesie wiele wzruszeń, refleksji i tematów do dyskusji. Autorka ciekawie wplata problemy, z którymi przychodzi się czasami w życiu zmierzyć.

Główny bohater Will Traynor, czerpał z życia pełnymi garściami, był rekinem biznesu, podróżnikiem, wielbicielem ekstremalnych sportów. Wszystko do momentu, kiedy wpada pod koła rozpędzonego motocykla. Uraz rdzenia kręgowego powodujący czterokończynowy paraliż okazał się problemem ponad jego siły.

Lou Clark straciła pracę. Zdesperowana, nie mając innego wyboru przyjęła pracę jako opiekunka. Jej pracodawczyni, notabene matka Willa, zatrudniła dziewczynę z nadzieją, że ta pełna energii i optymizmu dziewczyna, pomoże chłopakowi przywrócić radość życia.

Dyskutowano o relacjach między bohaterami książki, odmienności życia dwóch opisywanych w powieści rodzin, o problemach osoby niepełnosprawnej borykającej się z ciągłym bólem, infekcjami, uzależnieniem od osób trzecich, o moralnych granicach i prawie wyboru. Klubowicze mówili o emocjach, które towarzyszyły im podczas czytania książki. Panie wyraziły chęć przeczytania kolejnych tomów powieści. W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Kolejne dyskusyjne spotkanie DKK odbędzie się 12 grudnia bieżącego roku o godz.16:30, podczas którego omawiać będziemy książkę Magdaleny Witkiewicz „Czereśnie zawsze muszą być dwie”.

Moderator: Renata Grabowska

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM