obraz prowadzący do katalogu online biblioteki w barcinie
Logo Izba Tradycji
Logo DKK
logo Biuletynu Informacji Publicznej

Pierwsze wiosenne spotkanie DKK dla dzieci poświęcone było książce pt. „Świat w piżamie” autorstwa Justyny Drobkiewicz.

Mały Krzyś, główny bohater opowieści, zadaje mnóstwo pytań swoim rodzicom, szczególnie głowi się nad pytaniem „Co dzieje się, gdy kładziemy się spać?”.

Chłopiec bacznie obserwuje otaczającą go rzeczywistość i każdego dnia odkrywa, iż nocą dzieje się wiele niezwykle fascynujących rzeczy. Pod niebem pełnym gwiazd życie toczy się swoim rytmem. I choć większość z nas śpi, to są tacy, którzy czuwają, pracują, tworzą i mają pełne ręce roboty. Są nimi m.in. policjanci, lekarze czy strażacy, którzy całą dobę są w gotowości. Kto dba o dostawy świeżych kwiatów? Gdzie sklepikarze kupują owoce i warzywa? Dlaczego rybacy często łowią w nocy? I kto opowiada babci bajki na dobranoc? Odpowiedzi na te wszystkie pytania (a także wiele innych!) znaleźni młodzi „dkkowicze” podczas czytania książki Justyny Drobkiewicz.

 „Świat w piżamie” pokazał uczestnikom, że nocą, kiedy wszyscy śpią, mimo później pory wszędzie wokół dzieje się wiele ciekawych rzeczy, wiele osób pracuje, czuwa, a niekiedy niesie pomoc pod osłoną nocy! Był to pretekst do rozmowy o zawodach wykonywanych przez rodziców i bliskich oraz ich roli dla społeczeństwa.

Po rozmowie o książce uczestnicy przystąpili do krótkiego warsztatu. Korzystając z kartki i kolorowych kredek dzieci narysowały swój zawód przyszłości. Jeden z chłopców wymyślił „nocny zawód” i nazwał go – tester materacy.😊

Kolejne spotkanie DKK zaplanowano w drugiej połowie kwietnia, omawiana będzie książka „Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte” Philippe Thito i Anny Sarvira.

Moderator DKK: Joanna Kujawa-Drozdowska    

Galeria zdjęć

Ułatwienia dostępu

G-QNHR3RG2EM